czwartek, 9 maja 2013

8 maja w Perpignan    8 maja jest we Francji dniem wolnym od pracy, gdyż właśnie tego dnia obchodzona jest rocznica zakończenia drugiej wojny światowej, a dokładniej rocznica zwycięstwa nad faszyzmem.  Podobnie jest tylko chyba w Słowacji, gdzie również 8 maja jest dniem wolnym od pracy i z tego samego powodu. Wolne też mają tego dnia Czesi, ale ich święto to dzień wyzwolenia Republiki Czeskiej, więc to niedokładnie to samo. 

    We Francji 8 maja jest dniem wolnym od pracy od 1953 roku. No powiedzmy, że z małą przerwą, bo w 1975 prezydent Giscard d'Estaing anulował obchody w imię zbliżenia francusko-niemieckiego. W 1981 roku jednak prezydent Mitterand przywrócił obchody i od tamtej pory jest to już dzień świąteczny i wolny od pracy.

     W tym roku obchody 8 maja miały w Paryżu polski akcent, bo Prezydent Komorowski został zaproszony na oficjalną dwudniową wizytę i oczywiście równocześnie do wzięcia udziału w obchodach 8 maja w Paryżu. 

    Tego dnia w prawie każdej francuskiej miejscowości składane są wieńce u stóp tak zwanego Monument aux Morts, czyli Pomnika Poleglych. Nie ma chyba we Francji ani jednej miejscowości bez takiego pomnika z nawiskami poleglych w obu wojnach światowych i w innych konfliktach zbrojnych. Na takim pomniku widnieją nazwiska poleglych, którzy w danej miejscowości mieszkali.

***

    My wzięliśmy udział w skromniejszej uroczystości  w Perpignan. Tu przy Palacu Kongresow znajduja sie trzy oficjalne pomniki, pod którymi złożono wieńce.

Pomnik ku czci poległych departamentu
Pyrenées-Orientales (zdjęcie przed ceremonia)
Ceremonia rozpoczęła się przypomnieniem odezwy Generała de Gaulla i nawiązaniem do zwycięstwa nad nazistami w 1945.


Następnie  władze lokalne wręczyły uroczyscie odznaczenia (np Legia Honorowa) przyznane w tym roku miejscowym działaczom społecznym.

Ceremonia wręczania odznaczeń państwowych

Następnie poczty sztandarowe i goście przeszli, by złożyć wieńce u stóp popiersia Generala Leclerc'a (który zresztą został mianowany pośmiertnie Marszałkiem).

Mer Perpignan po złożeniu wieńca
Poczty sztandarowe przed ceremonią
To właśnie Leclerc wraz ze swoją 2 Dywizją Pancerną wyzwolił Paryż , Sztrasburg i dotarł aż do górskiej kwatery Hitlera w Berchtesgaden. To on przyjął kapitulację załogi niemieckiej na Dworcu Montparnasse w Paryżu. W Sztrasburgu widnieje też tablica upamiętniająca przysięgę Leclerc'a z 1941 po bitwie w Koufra (Libia), gdzie on sam i jego żołnierze przysięgli złożyć broń dopiero gdy flaga francuska ponownie pojawi się nad Katedrą w Sztrasburgu.

***


Drugim pomnikiem , u stóp którego złożono wieńce, byl Pomnik ku pamięci członków ruchu oporu i osób deportowanych, a trzecim Pomnik Ku czci poległych departamentu Pyrenées-Orientales (zdjęcie drugie od góry na początku wpisu)
Mer i Prefekt po złożeniu wieńca

Ta pani z niebieska szarfą to nie
Miss departamentu,
tylko  jego Eurodeputowana :)
Przedstawiciele władz w trakcie ceremonii.


Kaktusowy park wokół Pałacu Kongresów w Perpignan

2 komentarze:

  1. Ahhh... Kiedy ja nudzę się w Paryżu, Ty miałaś szansę minąć się z moim Panem Ch. na ulicy! Oglądał wczoraj obchody w Perpignan!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zazdroszcze, ze w Europie tyle jest mniejszych I wiekszych lokalnych Swiat! Tutaj jest ich niby sporo, ale w praktyce tylko dzieci i pracownicy stanowi i federalni maja wolne. A zwykle "szaraczki" jak ja maja wolnych tylko 9 dni w roku (nie liczac urlopu)! :(

    OdpowiedzUsuń