środa, 30 grudnia 2015

Paryż w sylwestrową noc - kilka praktycznych wskazówek

Pola Elizejskie z lotu ptaka, a dokładniej z diabelskiego młyna na Placu Zgody (Concorde)


Sylwester w Paryżu jest czymś wyjątkowym i zapewne wielu turystów, czy to z Francji czy  z zagranicy planuje taki pobyt prędzej czy później.

Jeśli i wy myślicie o powitaniu Nowego Roku w Mieście Świateł, to przyda wam się zapewne kilka porad praktycznych odnośnie przemieszczania się w tę szczególną noc.


Zanim jednak przejdziemy do omawianiu transportu, chciałabym po raz kolejny powtórzyć "dużymi literami" : 

31 GRUDNIA POD WIEŻĄ EIFFELA NIE MA POKAZU SZTUCZNYCH OGNI

Jedynie na powitanie roku 2000 zrobiono wyjątek, ale poza tym jednym jedynym razem Francuzi nie urządzają fajerwerków zimą. Za to co roku  wspaniały pokaz sztucznych ogni wokół Wieży Eiffela można zobaczyć w dniu święta narodowego, czyli 14 lipca.

Jeżeli więc zobaczycie reklamę wyjazdu do Paryża na Sylwestra z pięknym zdjęciem sztucznych ogni z Wieżą Eiffla w tle, to pamiętajcie, iż chodzi jedynie o chwyt reklamowy. Inaczej czeka was rozczarowanie. Parokrotnie widziałam już podobne opisy i albo są to osoby, które same nie wiedzą, co sprzedają, albo robią to z rozpędu i bez zastanowienia, bo zdjęcia w katalogu turystycznym to tylko "dekoracja".

W zeszłym roku (powitanie 2015) miala miejsce "nowość" czyli spektakl "światło i dźwięk", gdzie dokładnie o północy odpalono kilka fajerwerkow, ale to bylo pod Łukiem Triumfalnym, a nie koło Wieży Eiffela.
W tym roku (powitanie 2016) sztucznie ognie nawet w tak symbolicznym wymiarze są zabronione ze względów bezpieczeństwa.

Tak było rok temu w Paryżu


Skoro już wiemy czego nie będzie, to zajmijmy się tym co będzie. A będzie się działo jak zwykle wiele. 
Restauracje przygotują specjalne kolacje sylwestrowe, wiele osób będzie się bawić w barach, pubach czy klubach. Zależnie od zasobności portfela, można się też wybrać na kolację na statku i rejs po Sekwanie (średnio od 200 do 400 euro od osoby), albo przeżyć niezapomniany wieczór w osławionych paryskich kabaretach :Moulin Rouge, Crazy Horse lub choćby Lido.

Tradycją sylwestrową jest również chodzenie do teatru lub opery (bilety dwa razy droższe niz zwykle), a później pójście na kolację lub wybranie się w butelką szampana na Pola Elizejskie.


My w tym roku tak właśnie mamy zamiar spędzić sylwestrowy wieczór i noc. Najpierw pójdziemy do teatru na świetną komedię z dwojgiem ulubionych aktorów,  a później wyposażeni w butelkę szampana i prawdziwe kieliszki, pójdziemy powitać Nowy Rok na Pola Elizejskie. 

Biorąc pod uwagę wydarzenia w listopadzie 2015, w tym roku będzie pewnie nieco luźniej...

Dokładnie o 23:45 Łuk Triumfalny zostanie rozświetlony w kolorach fracuskiej flagi, a pięć minut później rozpocznie się  krótki spektakl "światło i dźwięk",  zakończony odliczaniem sekund do rozpoczęcia Nowego Roku.

Spektakl trwać będzie więc jedynie 10 minut (rok temu trwał 20 minut), a jego tematem przewodnim będzie  "wspólne zamieszkiwanie i celebrowanie szczęśliwego życia w Paryżu". Tak jak już wspomnialam, fajerwerkow nie będzie.


Jesli więc zdecydujecie się na nocne spacery po Paryżu, to warto się do nich odpowiednio przygotować. 
O tym, że o szpilkach i cienkiej wydekoltowanej sukience lepiej zapomnieć  nie muszę chyba wspominać  Nawet jeśli pójdziecie najpierw na elegancką kolację, to przygotujcie sobie coś wygodniejszego i cieplejszego na nocną łazęgę. 

Bale są raczej rzadkością,  choć oczywiście istnieją,  ale większość osób, które nie spędzają tego wieczoru na domówce, nie wybierze się  na bal. Po prostu sylwestra spędza się bardziej na luzie. 

Załóżmy więc, że chcecie się też wybrać na powitanie Nowego Roku pod niebem Paryża. Możecie pójść pod Wieżę Eiffela, albo na Montmartre. Największe jednak tłumy są na Polach Elizejskich, które zostają nawet na pewien czas zamknięte da ruchu kołowego. 
Jeśli nie uda wam sie dojść pod sam Łuk Triumfalny, by obejrzeć ów spektakl i odliczanie, możecie zostać na Polach Elizejskich nieco dalej, bo ustawione tam będą cztery ogromne ekrany o powierzchni 50 m2 każdy. 

By spędzić tę magiczną chwilę na - jak twierdzi wielu turystów - najpiękniejszej ulicy świata , trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i przede wszystkim przestudiowac informacje o transporcie publicznym. 
Nie radzę nikomu tego wieczoru wybierać się gdziekolwiek w centrum samochodem, chyba że gotowi jesteście powitać Nowy Rok w korku :)

Paryżanie dobrze o tym wiedzą i nie jest czymś rzadkim zobaczyć kogoś na rolkach czy na hulajnodze. Nawet rower może mieć gdzieniegdzie trudności z przejazdem. 

Można też zaopatrzyc się w wygodne buty i gdzie się da dojechać metrem lub autobusem. 

Od 17.00 (31/12) do 12.00 (1/01) transport publiczny w regionie paryskim jest darmowy. 

W centrum miasta Prefektura zamknie prawdopodobnie niektóre stacje. Nie liczcie więc, że sobie dojedziecie elegancko do stacji Charles-de-Gaulle-Etoile, bo ta jest zawsze zamknięta. 
Na stronie RATP www.ratp.fr macie wszystkie szczegółowe informacje w kilku językach.

Oto lista stacji, które zostaną wedle wszelkiego prawdopodobieństwa zamknięte przez prefekturę w noc sylwestrową.


Nazwy stacji, które Prefektura Paryża może zamknąć ze względów bezpieczeństwa.Normalnie paryskie metro jeździ do około pierwszej w nocy, a później rusza znów około 5:30. 

W Sylwestra niektóre linie będą jeździć również w godzinach od 2:15 do 5:30, by ułatwić powroty do domów  czy to  w samym Paryżu czy to  na przedmieściach.

Jeśli chodzi i metro regionalne (RER) i o pociągi podmiejskie, to będą one funkcjonować nocą w kierunku z miasta na przedmieścia (mapka poniżej)Zmieniona też zostaną trasy autobusów nocnych. Nie będą działać okrężne linie N01, N02, ani jeżdżące po przekątnej linie N11 i N16. 

Pozostałe linie nocnych autobusów będą miały zmienione trasy i inne pętle, co widać na mapce poniżej. Nie będą dojeżdżać do samego centrum, a jedynie do Gare de l'Est (Dworzec Wschodni), Gare de Lyon (Dworzec Lyoński), Gare Montparnasse (Dworzec Montparnasse) i Gare St-Lazaire (Dworzec Świętego Łazarza)
Jak widać, transport będzie jeździć całą noc, ale warto dokładnie przestudiować sposoby i godziny powrotów zawczasu, bo przy tak wielu zmianach tras i rozkładów, można później mieć niemiłe niespodzianki, a siec 3G bywa przeciążona, więc niekiedy trudno sprawdzić na smartfonie.

Oczywiście taksówki będą jeździły normalnie, ale wiąże się to z kosztowniejszym powrotem (zakładając, że uda wam się ominąć korki)


Jeśli więc jesteście - czy to w tym roku, czy kiedykolwiek później - zainteresowani spędzeniem sylwestrowej nocy w Paryżu, to najlepszym rozwiązaniem jest nocleg na terenie samego miasta.  Wówczas zawsze  w ostateczności możecie wrócić na piechotę, choćby miało to wam zabrać godzinę czy dwie :)) 


Tym optymistycznym akcentem chciałabym zakończyć dzisiejszy wpis i życzyć wam wszystkim szampańskiej zabawy gdziekolwiek by wam nie przyszło powitać nadchodzący rok 2016.

Poniżej można obejrzeć film z zeszłego roku
I jeszcze jedna ciekawostka na koniec: 1 stycznia o 14:00 ruszy Polami Elizejskimi z placu Zgody (Concorde) w kierunku Łuku parada noworoczna orkiestr dętych, czyli fanfar. Potrwa ona do około 16:)), kiedy to ruch kołowy zostanie wznowiony. 
Jest to nowa, zaledwie kilkuletnia tradycja, ale jeśli będziecie w pobliżu, to warto sobie taka paradę zobaczyć. 3 komentarze:

 1. W tamtym roku oglądałam spektakl w telewizji i miałam życzenie by w tym roku móc zobaczyć je na żywo, niestety i w tym roku nie jest mi to dane, więc bardzo zazdroszczę, że będziesz mogła zobaczyć to wszystko na własne oczka. Życzę Szczęśliwego Nowego Roku!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę nie ma pokazu fajerwerków? Przyznam, że jestem naprawdę zaskoczona!
  Bardzo przydatny wpis dla każdego kto planuje witać Nowy Rok w Paryżu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post, informacje bardzo przydatne, wszystko się idealnie sprawdziło :) Bardzo dziękujemy za pomoc!!! Bonne Annee! :)

  OdpowiedzUsuń