środa, 6 marca 2013

Koniec Mini-Europy?


Okadka prospektu
 Mini-Europy na 2012
 
Notatka uzupełniająca z 9 lipca 2013 :

25 czerwca 2013 roku został podpisany kontrakt miedzy władzami miasta Brukseli i konsorcjami, które zarządzają parkami.

Thierry MEEUS, dyrektor Mini-Europy i Océade potwierdził, ze oba parki pozostaną otwarte jeszcze trzy lata, czyli do końca 2016 roku.

Trwać tez będą dalsze negocjacje z władzami miasta o możliwości zmian w planach zabudowy tej dzielnicy w taki sposób, by oba parki nie musiały się nigdzie wyprowadzać.

 

Oficjalnie mamy wiec na razie trzy lata na odwiedziny Mini-Europy J I może warto to zrobić po raz kolejny, tym bardziej, ze dodano nowe atrakcje związane z przyjęciem Chorwacji do Unii Europejskiej; o czym wspomniałam w krótkiej notce sprzed paru dni.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Wpis z 6 marca 2013:

      Od wczoraj cała Bruksela drży w posadach. Wczoraj bowiem na konferencji prasowej, Thierry Meeùs, szef dwóch popularnych brukselskich parków atrakcji - Océade (park wodny)  i Mini-Europe – potwierdził oficjalnie krążące już od dwóch lat plotki o rychłym zamknięciu obu parków. 

     Wcale nie są w złej sytuacji ekonomicznej. Powiedziałabym, że wręcz przeciwnie, bo przynoszą niezłe zyski będąc  rentownymi od ponad 12 lat.
    Są też wizytówką turystycznej Brukseli (oba znajdują się u stóp słynnego symbolu Brukseli -  Atomium).

     Okazuje się, że 25-letnia dzierżawa terenu nie zostanie po prostu przedłużona przez władze miasta. Cała dzielnica Heysel  zostanie przebudowana i najwyraźniej w nowych planach nie ma już miejsca dla Mini-Europy i Océade.

    Oba parki będą działać do 31 sierpnia tego roku, po czym przez pół roku ich właściciele muszą wszystko rozebrać i doprowadzić teren do stanu sprzed 25 lat (na swój koszt).

     W Mini-Europie przewidziano na 30 czerwca  inaugurację nowej makiety chorwackiego kościoła Św. Marka w Zagrzebiu.  W ten oto sposób miano powitać nowy kraj członkowski, gdyż jak wszyscy pewnie wiedzą, to Chorwacja będzie 28-mym członkiem Unii Europejskiej począwszy od 1 lipca.

     Przez dwa lata krążyły plotki o możliwych przenosinach Mini-Europy do innego miejsca (mówiono między innymi o Waterloo). Wczoraj jednak dyrekcja potwierdziła, że nic z tego nie wyszło. Od 1 września parki muszą być zamknięte. 120 zatrudnionych tam osób i ponad  dwa razy tyle pracowników zatrudnionych w pobliskich restauracjach i sklepach, zasili więc grono bezrobotnych.

    Dla przypomnienia dodam, że w Mini-Europie, znajdują się reprodukcje zabytków i budowli najbardziej znanych z państw Unii Europejskiej. Jest tam 80 makiet miasteczek i 350 makiet budynków. Wszystko w skali 1/25.
Park otwarto w 1989 roku i chyba większość turystów przyjeżdzających do Brukseli obowiązkowo jechała zobaczyć Mini-Europe i Atomium, mimo że znajdują się dość daleko od centrum. Teraz zostanie im tylko Atomium.

    Trudno przewidzieć do jakiego stopnia podjęte przez władze miasta decyzje są nieodwracalne, ale mieszkańcy Brukseli i wielbiciele Mini-Europy w rożnych zakątków świata, postanowili dać wyraz swemu niezadowoleniu i już od rana krążą maile z linkiem do petycji w sprawie ratowania obu parków atrakcji.
Logo parku Mini-Europa

    Póki co otwarcie Mini-Europy po przerwie zimowej ma się odbyć normalnie, czyli 16 marca 2013.
   Więc jeśli ktoś z was planował tam się wybrać prędzej czy później, to niech lepiej zaplanuje wizytę na „prędzej” czyli przed 31 sierpnia 2013, bo z tego co wiadomo na dzień dzisiejszy , to  „klamka już zapadła” w przenośni, a w rzeczywistości może „zapaść” już 31 sierpnia 2013 wieczorem.

6 komentarzy:

 1. Jednym słowem - władze mają ludzi w poważaniu.

  Może ktoś znajdzie jakiś sposób.
  Widziałam park miniatur na północy Włoch. Świetne miejsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszą mieć dużą rozbieżność interesów :)
   Koło Paryża też jest swietny park tego typu o nazwie France Miniature. Polecam go szczególnie zmotoryzowanym, bo dojazd nie jest najprostszy, ale warto:)

   Usuń
  2. Jest jeszcze nasz, polski, Parki Miniatur w Inwałdzie koło Wadowic. Mniejszy od tego w Rimini, ale dzieciom się podobało.

   Usuń
 2. no to teraz wiem, że muszę w końcu odwiedzić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie, ale wybierz słoneczny dzień, bo to przecież na zewnątrz :) Otwarcie sezonu 16 marca.
   Niedługo to już będzie może tylko wspomnienie, więc szkoda by było nie skorzystać:)

   Usuń
 3. jak byłam w brukseli to remontowali Mini Europę a było to w lutym : O
  Teraz jadę 5 sierpnia i mam nadzieję, ze odwiedze to miejsce..
  a skad taka informacja ze 31 bedzie ona zamknieta ?
  ??

  OdpowiedzUsuń