piątek, 23 czerwca 2017

Notatki brukselskie - Joteyka, nagroda, Ambasada i dyrygentka

Józefa Joteyko
KONKURS JOTEYKA

Właśnie wróciłam z wieczoru galowego w Ambasadzie Polskiej w Brukseli, gdzie wręczono dziś tegoroczną statuetkę laureatce drugiej edycji Konkursu imienia Józefy Joteyko, który w skcie nazywa się Konkursem Joteyki.

O ile wszyscy znamy Marię Skłodowską-Curie, o tyle Józefa Joteyko (1866-1928) pozostaje postacią zupełnie nieznaną szerszej publiczności. A była to kobieta-lekarz i naukowiec w czasach, gdy kobietom dawano prawa do matkowania, a nie do pracy naukowej. 
Związana była z Paryżem (gdzie została pierwszą kobietą wykładającą w Collège de France), Brukselą (pracowała w Instytucie Solvaya i na Uniwersytecie) oraz Warszawą, dokad w końcu wróciła.


Więcej informacji o Konkursie i jego patronce możecie przeczytać na stronie internetowej Konkursu.

Organizatorów jest trzech:Brukselski Klub Polek (Bekap.be)
Deskalia  - centrum kultury i języka polskiego w Leuven

Network.plPunkt 5. Regulaminu Konkursu określa jego cel:

"Nagroda jest przyznawana jednej Polce mieszkającej na terenie Królestwa Belgii, która odniosła znaczące sukcesy w dziedzinie nauki, kultury lub działalności społecznej ze szczególnym uwzględnieniem działalności na rzecz kobiet i ich równouprawnienia w społeczeństwie."
KANDYDATKI DO KONKURSU JOTEYKA 2017


W  tym roku były cztery kandydatki nominowane do nagrody Joteyki. 

Cztery Polki mieszkające i działające zawodowo i społecznie w Królestwie Belgii. 

Oto one:


1. Monika PRUSKA

Kieruje ona w Antwerpii od 1999 roku Zespołem Szkół im. gen. St. Maczka przy Ambasadzie RP. To dzięki niej sobotnia szkółka jest dziś placówką oświatową liczącą ponad 600 uczniów.

Pani Monika działa także na rzecz Polonii i angażuje się we współpracę z organizacjami flamandzkimi.


2. Marta KULIKOWSKA DE NAŁĘCZ

Do Belgii przyjechała w 2013 roku. Pracuje jako nauczycielka baletu w kilku brukselskich szkołach oraz jako choreografka. Prowadzi również warsztaty i zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas swej kariery artystycznej występowała w Holandii, Danii, Niemczech i Luksemburgu. Jest laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej imienia Jana Kiepury w kategorii "najlepsza tancerka" (2009) i została odznaczona brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010).


3. Agnieszka LUKASZCZYK

Od 11 lat pracuje w sektorze kosmicznym i jest jednym z niewielu ekspertów w Europie od spraw polityki kosmicznej i bezpieczeństwa kosmicznego. Jako jedna z pierwszych pięciu osób na świecie została nagrodzona przez Międzynarodową Federację Astronautyczną za wybitną osobowość lidera poniżej trzydziestego roku życia. 
Obecnie pracuje nad Europejskim Programem Kosmicznym do Monitorowania Ziemi Copernicus.
Wykłada również gościnnie na uniwersytetach w Belgii, Holandii i w Czechach.
Działa aktywnie w kilku grupach i stowarzyszeniach, a ponadto  jest międzynarodowym  sędzia (także olimpijskim) w dyscyplinie...... skoki narciarskie.
Dzisiejszego wieczoru nie było jej jednak w Ambasadzie, gdyż przebywa akurat w podróży służbowej poza Belgią.


4. Zofia WISŁOCKA*

Ukończyła studia muzyczne (skrzypce, fortepian, harmonia, muzyka kameralna i orkiestrowa) w Konserwatorium w Warszawie. Wkrótce potem zrobiła międzynarodową karierę jako dyrygent. Prowadziła liczne koncerty symfoniczne w Polsce, we Włoszech, na Węgrzech, we Francji, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Turcji i Kanadzie.
Związana od 36 lqt  z Brukselą, jest pedagogiem i założycielką orkiestry I Musici Brucellensis. 
W roku 2000 odbyło się w Brukseli pierwsze spotkanie 20 kobiet-dyrygentek z 13 krajów. Utworzono wówczas istniejące po dziś stowarzyszenie "Femmes Maestros", a jego celem jest wspieranie dostępu kobiet do tego zawodu. Zofia Wisłocka jest prezeską tego stowarzyszenia.
* (nie mylić z Michaliną)


Tyle o kandydatkach. 

JURY KONKURSU JOYTEYKAKto natomiast wchodził w skład tegorocznego Jury Konkursu? Oczywiście same kobiety, a było ich dziewięć. 


 • Przewodnicząca Bekapu Aneta Górnicka-Boratyńska oraz dwie przedstawicielki BeKaPu
 • dwie przedstawicielki Stowarzyszenia Daskalia
 • przestawicielka stowarzyszenia Network PL - Maria Głowacz
 • Anna Ciborowska - pianistka i dyrektorka konkursu "The Voice of Polonia"
 • mieszkająca w Brukseli pisarka, Grażyna Plebanek
 • Beata Pokorska, redaktorka naczelna wydawanej w Belgii polskojęzycznej "Gazetki"GALA KONKURSU - nagroda i muzyka

   Konkurs odbywa się pod patronatem Ambasady Polskiej w Krolestwie Belgii, a sama dzisiejsza Gala miała miejsce w salonach Ambasady, w obecności i przy udziale pana Ambasadora, Artura Orzechowskiego.
(Być może powinnam napisać Jego Ekscelencji Ambasadora, ale nie znam takich niuansów, a zauważyłam, że organizatorki zwracały się per Panie Ambasadorze, więc i ja tak napisałam:)

Podczas wieczoru miał też miejsce recital Anety Nayan, młodej artystki studiującej w Belgii od czterech lat wokalistykę jazzową w Konserwatorium Królewskim.
Odbył się też  koncert duetu polsko-belgijskiego na flet i fortepian, a tworzą go Natalia Jarząbek i Pieter-Jan Verhoyen. Niedawno ukazała się ich płyta DVD "900 mil".


Koncert i recital były częścią artystyczną, a przed nią ogłoszono oczywiście rezultat obrad tegorocznego Jury. Jak myślicie kogo wybrały jurorki?


Statuetka JoteykiLAUREATKA II EDYCJI KONKURSU JOTEYKA


Otóż nagrodę, oryginalną statuetkę Joteyki, wykonaną przez poznańską artystkę Darię GRAJEK, wręczono w tym roku  Michalinie... Oj, nie! Wróć!

Wręczono ją pani Zofii Wisłockiej, której serdecznie gratuluję raz jeszcze tu, na łamach mego bloga jak to i uczyniłam wraz z innymi dziś wieczorem osobiście.
(ten lapsus z Michaliną, to tylko przez fakt, że niedawno oglądałam film "Sztuka kochania" o życiu Michaliny Wisłockiej. Tak à propos, bardzo dobry, polecam)

Po wręczeniu nagrody, recitalu, koncercie i przemówieniach, nadszedł czas na koktajl, kiedy to każdy mógł porozmawiać swobodnie z laureatką, z osobami nominowanymi, z organizatorkami, a nawet z Panem Ambasadorem.

Wszystko było uwieczniane przez prawdziwą panią fotograf, więc pewnie niedługo na stronach FP czy internetowych organizatorów ujrzeć będzie można relację fotograficzną. Ja też pstryknęłam parę zdjęć, choć nie wszystkie dobrze wyszły.

Co myślicie o tego typu nagrodach, konkursach i imprezach typowo kobiecych? Warto, by kobiety promowały się nawzajem i pomagały sobie w pracy zawodowej i rozwijaniu pasji.
Ja jestem oczywiście bardzo za takimi inicjatywami, ale tego już chyba się domyśliliście, bo inaczej nie spędziłabym paru godzin, by przygotować dla was tak obszerną relację z tego wieczoru:))

(tekst napisany późnym wieczorem  22/06/2017) Moment wręczania nagrody przez Pana Ambasadora
Aneta Nayman zaśpiewała i zagrała cztery utworym w tym dwa własneNatalia Jarząbek i Pieter-Jan  Verhoyen - duet na flet i fortepian.


Pan Ambasador Artur Orzechowski z Laureatką Zofia Wisłocka  (po prawej na zdjęciu)
3 komentarze:

 1. Wow widzę Nika,że obracasz się w bardzo szacownym gronie. Pięknie miło jak najabardziej możemy być dumni z takich Polek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedzmy, ze "obracasz sie" to moze zbyt szumnie brzmi, bo nie znalam zadnej z owych czterech kandydatek, a na sama gale kazdy mogl sie zapisac na liste gosci. Kazdy kto kto widzial plakat i napisal do Ambasady. Tyle tylko, ze ilosc osob byla ograniczona, wiec kto pierwszy ten lepszy :) Ale wieczor byl bardzo udany i przede wszystkim bardzo motywujacy.

   Usuń
 2. Świetna inicjatywa i niesamowite kobiety! Fajnie, że mogłaś uczestniczyć w takim wydarzeniu :)

  OdpowiedzUsuń