poniedziałek, 1 czerwca 2015

Francja - czerwcowe kalendariumCzerwiec we Francji, to już prawie lato.
W tym miesiącu nie ma niestety ani jednego dnia świątecznego wolnego od pracy.
Pewnie też zdziwi was fakt, że nie obchodzi się Dnia Dziecka ...

Widok z Wieży Eiffla na Łuk Triumfalny


8  czerwca
Narodowy Dzień Pamięci ku czci "poleglych za Francję" w Indochinach 
Journée nationale d'hommage aux "morts pour la France" en Indochine

18 czerwca 1940
Apel generala de Gaulle
Appel du Général de Gaulle

Dzień upamiętniający historyczny apel generała de Gaulle'a nadany przez radio londyńskie, w którym nie zgadzał się z porażką Francji i wzywał naród francuski do kontynuowania walki z najeźdźcą i do ruchu oporu wobec wroga.

Źródło:  internet21 czerwca  - Dzień Ojca  - Fête des Pères


Tak się składa, że tegoroczny francuski Dzień Ojca wypada w tym samym dniu co Święto Muzyki.
Ale to czysty przypadek, bo Dzień Ojca jest Świętem ruchomym wypadającym w trzecią niedzielę czerwca.

Pomimo, iż oficjalnie Dzień Ojca jest tradycją dość współczesną, to niektórzy jej korzeni doszukują się (trochę na siłę) już w Średniowieczu, kiedy to 19 marca czczono Świętego Józefa, jako ojca Jezusa.

Tak już konkretniej, to we Francji dopiero w XX wieku, a dokładniej w 1952 roku pewien fabrykant zapalniczek (firma Flaminaire),  wpadł na pomysł celem zwiększenia ich sprzedaży. Zorganizował on kampanię reklamową, nakłaniającą Francuzów do obdarowywania swych ojców zapalniczkami. 
Z nieznanych powodów wybrał on na ten dzień trzecią niedzielę czerwca (odpowiednio parę tygodni po Dniu Matki, pewnie aby dać wszystkim odetchnąć i rozłożyć wydatki na dwa miesiące)

Reklama zapalniczek Flamminaire z 1959 roku
Źródło:  internet
Obecnie taki powód do stworzenia nowej okazji marketingowej by już nie przeszedł, bo wszyscy dbają o zdrowie i nikt publicznie do palenia nie będzie namawiał, ale w latach pięćdziesiątych palili wszyscy, szczególnie panowie i społeczeństwo nie znało jeszcze wszystkich konsekwencji tego nałogu.
Pomysł więc chwycił i mimo, że obecnie nikt już zapalniczek raczej nie daruje ojcom, to samo święto jest w miarę rozpowszechnione.
Pisze "w miarę", bo nie można go jednak porównywać z bardzo rozpowszechnionym Dniem Matki.21 czerwca - Święto Muzyki - Fête de la Musique

Święto Muzyki rozpowszechnia się coraz bardziej poza granicami Francji. Tego dnia odbywają się od lat w całej Francji koncerty muzyków profesjonalnych i amatorskich. Kto chce i umie, może wyjść i koncertować choćby na rogu ulicy.

Więcej informacji o tym święcie i jego początkach znajdziecie w moim wpisie archiwalnym o tym dniu w Paryżu z 2013 : KLIK TUTAJ


Święto Muzyki w Paryżu w 2013
24 czerwca - Wieczór świętojański - Fête de Saint-Jean

Noc Świętojańska nie jest tak rozpowszechniona jak w Polsce, niemniej jednak są regiony Francji (Roussillon, Creuse, Gironde), gdzie 24 czerwca świętuje się organizując ogniska świętojańskie. Tradycja ta jest np ciągle żywa w niektórych wioskach Roussillon. Tego wieczoru rozpalane są ogromne ogniska , wokół których odbywają się tańce.

Źródło:  internetKalendarium to przygotowałam na potrzeby Klubu Polki na Obczyźnie, gdzie już jutro znajdziecie Kalendarz z różnych krajów, w których mieszkają nasze Klubowiczki. 
Zapraszamy do lektury!

14 komentarzy:

 1. a myslałam, że jak Międzynarodowy Dzień Dziecka to jednak w Europie wszyscy go obchodza a tu proszę...

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas - przynajmniej w szkołach zamiast Dnia Dziecka oficjalnie obchodzi się ... dzień sportu :-0
  Serdeczności ślę '
  B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzialam, bo w tym roku bylam w Warszawie akurat w ostatni weekend maja i wszedzie byly festyny z okazji Dnia Dziecka..., lub sportu lub czegos jeszcze innego.
   Ale wszedzie cos sie dzialo :)

   Usuń
 3. Bardzo podoba mi się ten Dzień Muzyki! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto tego dnia byc gdzies we Francji, atmosfera super:)

   Usuń
 4. Przybijam wirtualna piatke! U nas tez nie obchodzi sie Dnia Dziecka, a czerwiec to juz lato! Chociaz w tym roku sprawil nam psikusa i ostatni tydzien maja uplynal na 30-stopniowych upalach, tylko po to, zeby na 1 czerwca temperatura spadla do 13! :O Do tego zimna mzawka i wydaje sie, ze mamy znow kwiecien! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy sie nad tym nie zastanawialam, ale nie wiedzialam, ze w USA tez nie ma Dnia Dziecka .
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Oj to musi być przykre, mama i tato mają swoje święto a dziecko nie?...
  U nas w tym tygodnie wreszcie letnie temperatury i niech już tak zostanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W listopadzie jest oficjalny dzien ochrony praw dziecka, czy jakos podobnie. Ale nikt go nie swietuje tak naj my 1 czerwca:)

   Usuń
 6. No to mnie zaskoczyłaś z tym Dniem Dziecka. W moim mieście organizuje się mnóstwo imprez, zabaw dla dzieciaków.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze wszystkich to zaskakuje, gdy wspominam w Polsce o braku Dnia Dziecka we Francji. My po prostu wyroslismy z przeswiadczeniem, ze caly swiat swietuje 1 czerwca...

   Usuń
 7. Święto Muzyki w moje urodziny, idealnie :)

  OdpowiedzUsuń