Po dłuższej przerwie pora chyba powrócić do tradycji mojego kalendarium, szczególnie, że w maju dzieje się sporo.
Pewne opisy są oczywiście niezmienne, jak co roku:)
Pewne opisy są oczywiście niezmienne, jak co roku:)
Moje konwalie 2016 (w tym roku byłam w podróży, więc dałam sobie spokój) |
Pierwszy maja, to we Francji dzień wolny od pracy, ale płatny. Gdy wypada w sobotę lub niedzielę, nie ma żadnego innego dnia wolnego w zamian.
W 2018 roku wypada we wtorek, więc jest to równocześnie pierwszy długi weekend o ile ktoś weźmie urlop na poprzedzający 1 maja poniedziałek.
Symbol pierwszego maja to konwalie, które tego dnia sprzedawane są na każdym rogu i nawet osoby prywatne mają prawo takim „handlem” się zajmować. Większość konwalii pochodzi na szczęście z hodowli.
Więcej na ten temat znajdziecie w mym archiwalnym wpisie z 2013 roku: TUTAJ
Dwunasta edycja Europejskich Dni Opery.
Dzień upamiętniający bezwarunkową kapitulację faszystowskich Niemiec w 1945. Jest to dzień wolny od pracy. W całej Francji odbywają się oficjalne ceremonie upamiętniające zwycięstwo Aliantów. W tym roku 8 maja wypada we wtorek, wiec wystarczy znowu jeden dzień urlopu w poniedziałek i mamy już drugi długi weekend..
Więcej do poczytania w tym wpisie archiwalnym : TUTAJ
9 maja – Dzień Europy
Nie jest to dzień wolny (w tym roku wypada w środę, wiec czesc uroczystosci odbywa sie w weekend przed lub po 9 maja) .
Dzień ten obchodzony jest nie tylko we Francji, ale w całej Unii Europejskiej. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia w 1950 roku przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Francji, Roberta Schumana deklaracji, która zapowiadała utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Deklaracja ta uważana jest za pierwszy etap późniejszej integracji europejskiej.
10 maja – Dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa we Francji kontynentalnej
Dzień ten ustanowiono w 2001 roku, gdy prezydentem Francji był Jacques Chirac. Tego dnia oddaje się hołd bezimiennym ofiarom francuskiego niewolnictwa, które zostało zniesione w 1848 roku. Nie jest to dzień wolny od pracy.
Źródło: internet |
Chrześcijańskie święto ruchome, wypadające zawsze w czwartek w 40 dni licząc od Niedzieli Wielkanocnej. Dzień wolny we Francji od czasów Konkordatu z Kościołem podpisanego przez Napoleona Bonaparte z Watykanem w 1801 roku. Pozostało dniem wolnym pomimo zniesienia konkordatu w 1905.
Wiele osób bierze sobie wolne w piątek i cieszy się długim, czterodniowym weekendem. W tym roku to już trzecia okazja do długiego weekendu.
Tego wieczora, wiele muzeów otwiera swe podwoje do później nocy (bez opłat). Francuskie muzea organizują spotkania i wizyty specjalne w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.
W tym roku to już 14-ta edycja tego wydarzenia.
20-21 maja 2018
Jest to chrześcijańskie święto ruchome wypadające zawsze w 50 dni
(Pięćdziesiątnica – Pantecoste - Pantecôte), licząc począwszy od Niedzieli Wielkanocnej.
Poniedziałek po tym święcie jest we Francji dniem wolnym od pracy, ale nie płatnym.
Tygodniowe wydarzenie mające na celu uświęcenie podstawowego pokarmu człowieka.
To już 23 edycja.
25 maja 2018 – Święto Sąsiadów (ostatni piątek maja)
Od kilku lat jest to ostatni piątek maja. Nie jest to dzień wolny. Jego celem jest walka z poczuciem anonimowości wśród sąsiadów. Tego popołudnia lub wieczora sąsiedzi spotykają się przed budynkiem lub na ulicy i robią wspólny piknik.
Więcej do poczytania w archiwum : TUTAJ
Strona oficjalna : La fête des voisins
Źródło: KLIK |
Święto to wypada we Francji w ostatnią niedzielę maja pod warunkiem, że niedziela ta nie jest równocześnie niedzielą Zielonych Świątków. W przeciwnym razie Święto Matki obchodzi się w pierwszą niedzielę czerwca.
W tym roku Zielone Świątki to 20-21 maja, więc ostatnia niedziela to Święto Matki.
***
LOKALNIE:
1 maja
Fête de l'Artichaut (Święto Karczocha)
Sainte-Marie -La- Mer (66470)
w Pirenejach Wschodnich , nad Morzem Śródziemnym
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz